Импулсно захранване NetPower

 
  • Uвх = 25...80 Vdc
  • Uизх = 12 Vdc @ 0.85A
  • КПД 85%
  • Защита на входа от пренапрежение
  • Защита на изхода от късо съединение
  • Размери: 80 x 50 x 22 mm

 

(вече не се произвежда)
 
 

NetPower е предназначено за захранване на мрежов хардуер. Широкият диапазон на входното напрежение и високият КПД го правят особено подходящ избор при захранване на дълги трасета. И веднага ще се обоснова: колкото по-високо напрежение се пусне по захранващия кабел (свободните чифтове на UTP-то или отделен кабел), толкова по-малък ток ще протича през него и загубите в кабела ще са по-малки. Това ще ви позволи да захраните по-дълго трасе, т.к. и до последната точка ще достигне достатъчно напрежение за стабилна работа на захранването. Тук е мястото да ви зарадвам като ви кажа, че долната граница на работа е далеч под посочените 25 Vdc. И ако ви се налага, спокойно можете да приемете за долна граница 18 Vdc, но при тези стойности КПД-то пада а и риска да слезете под тези 18 Vdc и захранването да спре е голям. Не се притеснявайте, не можете да го повредите ако му пускате напрежение под 18 Vdc, просто няма да работи. Същото важи и за горната граница - и с нея можете да "прекалявате", но в никакъв случай не допускайте да преминава 90 Vdc, т.к. на толкова сработва входната защита. Тук вече можете да повредите захранването ако превишите тази стойност и нямате предпазител на базовото захранване (DC инжектора), който да поеме удара от сработилата защита. Много по-добре щеше да звучи ако бях посочил за долна и горна граница тези екстремни стойности, както е направено при повечето от захранванията на пазара. Но ако изчислите инжектора си за тези стойности, определено ще имате неприятности. Всички знаем, че НЕК е особено стриктна, когато събира сметките (и то не към всички потребители, ама това е друга тема), но никаква я няма когато става дума за стабилни параметри на мрежата, чието име кой знае защо е "220V" :) По щеше да подхожда името "някъде около 220V" :) Но така е при монополистите... като казах монополисти се сетих за онзи виц: "...ало, БТК ли е? -не, тук е НЕК -и на вас да ви ... " :))) И ако ползвате мрежов трансформатор, който (след изправяне и филтриране) ви дава 90 Vdc днес, то не се знае дали утре това напрежение няма да стане 95 Vdc. Така че вие си направете DC инжектора да ви дава малко под 80 Vdc и така ще сте спокойни, че имате достатъчен запас до абсолютната максимална стойност от 90 Vdc и няма да ви се налага да звъните по телефона и да редите нецензурни думи като онзи от вица :)

Ако все пак, поради някаква причина (гръмотевична буря, смущения в ел.мрежата и т.н.) входното напрежение надмине 90 Vdc, на ход е комбинираната входна защита, която е реализирана с варистор и гръморазрядник, издържащ пик до 5000А. Тя ще ви позволи да погледнете на TV говорителките, които съобщават времето, като на красиви жени, а не като на пратеници на Зевс, които ви носят ужасяваща новина за поредната гръмотевична буря :)

На входа има грец, който позволява свързването да става без да се знае поляритета на захранващия кабел. Ако пък имате пълно доверие на техниците си и искате да "изцедите" максимума от захранването, можете да ги поръчате без грец и това ще повиши КПД-то с няколко процента.

Токовата защита е така настроена, че да предпази захранването от късо съединение на изхода и едновременно с това да позволи кратковременно (1-2 минути) претоварване до 1.5А (естествено и тук стойността е занижена ама не бива да прекалявате много).
На изхода има допълнителен LC филтър, който намалява флуктуациите на изходното напрежение до толкова, че прави NetPower подходящо дори за капризна, по отношение на захранването, апаратуа.
И като крайна мярка, която определено ще направи съня ви по-спокоен, са добавени елементи, които няма да позволят на изходното напрежение да надвиши 15V дори ако захранването се повреди.
На входа и изхода са запоени 20см кабели (добре де, тук вече ви излъгах, кабелите са около 18см), които правят монтажа удобен и бърз. Червен светодиод ще ви помогне да разберете, че захранването работи.

Ако всичко казано дотук не ви е убедило, че NetPower е добра инвестиция, тогава можете да попитате господата Nyquist и Bode за динамичните характеристики и устойчивостта на системите с обратна връзка, каквато всъщност е всяко импулсно захранване. По-долу са дадени АЧХ (червена) и ФЧХ (синя), изчислени с реалните стойности на елементите от компенсираната верига за обратна връзка и изходния филтър.

От диаграмата се вижда (ако не го виждате - доверете ми се), че NetPower е устойчива система, и което е много важно - ще остане устойчива (има достатъчно запас за това) дори при промяна в параметрите на компонентите в следствие на температурни разлики, влага, стареене и т.н. (тези от вас, които са се сблъсквали с проблема "смяна на сезоните", знаят за какво говоря).
Нека това не ви звучи прекалено теоретично или извън темата, т.к. захранването на голям брой консуматори по дълго трасе поставя доста високи изисквания към динамичните показатели на захранващите блокове. Особено, като се има предвид, че мрежовите устройства в повечето случаи непрекъснато променят своята консумация, което води до промяна на падовете в отделните сегменти и в крайна сметка до промяна в напреженията на входа на отделните захранвания. Следва визуално представяне на казаното току-що:

Ако все още смятате, че широкия входен диапазон, добрата входна защита, високото КПД и динамичните характеристики не са важни, това захранване не е за вас и просто сте попаднали на грешна старница. Ако пък съм успял да ви убедя, че NetPower е захранването, което ви трябва - не се колебайте да се свържите с мен.

 


За повече информация пишете на: mlab МАЙМУНКА mail ТОЧКА bg

 

Към началната страница...

 

Последна актуализация на тази страница е правена на: 4-Jul-2007