GSMControl Ver R2.1

GSMControl e GSM базирана пейджинг система, която известява собственика на охранявания обект при настъпване на определено събитие (взлом, отпадане на захранването, повишаване на температурата и др.). Освен това системата може да приема команди от предварително зададени мобилни номера. Броя и вида на командите зависи от целите, за които се използва системата. Например в случаите когато се охранява автомобил, собственика може дистанционно да блокира двигателя. При охрана на офис може да се изпълни команда Сдаване/Приемане на обекта. Ако охранявате мрежов хардуер, можете да резетирате дистанционно апаратурата си.

Настройка на GSM-a

Преди да включите GSM-а (Ericsson A1018) към системата, трябва да направите следните настройки:

  • забранява се изискването на ПИН при включване
  • дезактивира се функцията CLIR ("Скрит номер" или "Инкогнито")
  • на позиции 10, 11 и 12 във фонбука на SIM картата се въвеждат трите номера (имената са без значение, например Num1, Num2, Num3), на които системата ще звъни при настъпване на определено събитие. Ако се въвеждат по-малко от 3 номера, на останалите позиции трябва да се въведе по една нула вместо номер. Препоръчително е номерата да се въвеждат без кода на страната (0888765432 вместо +359888765432).
  • на позиции 13, 14 и 15 във фонбука на SIM картата се въвеждат времената в секунди (имената са без значение, например Dly1, Dly2, Dly3), които ще бъдат отделяни за всеки един от въведените номера (за номера от позиция 10, времето е на позиция 13 и т.н.). Всъщност това е времето, за което системата набира съответния номер, и след изтичането му връзката се прекратявя. Като се има предвид, че отчитането на времето става от началото на набирането и че на GSM мрежата са й необходими около 5сек. да набере даден номер, тези времена трябва да са минимум 10 сек. Горната граница е 250сек. Както и при номерата, така и тук на празните позиции се въвежда по една нула.

Изпълнение на функция Setup:

За да бъдат приети параметрите, записани в SIM картата е необходимо да се изпълни функцията Setup. Това става при работеща система с натискане на бутона Setup и задържането му докато светодиода изгасне (около 1 сек). След като го отпуснете, на дисплея се появяват един след друг номерата на параметрите (0..5), които се прехвърлят от SIM картата в системата. След завършването на Setup, дисплея трябва да показва ‘012345’ Това означава, че всичките 6 параметъра са прехвърлени успешно. След кратко закъснение дисплея отново се изчиства. Не е необходимо при всяко стартиране на системата да изпълнявате функция Setup – тя се изпълнява само ако желаете да промените някой от параметрите.

Входове на системата:

GSMControl разполага с 4 входа, като един от тях (inpPower) постоянно следи захранващото напрежение а останалите 3 (inp1, inp2, inp3) са на разположение на потребителя.

Нормалните (пасивни) състояния на входовете са следните:

- inpPower: при подадено захранващо напрежение 15VAC или 18VDC

- Inp1: оставен свободен или свързан към +5…+15V

- Inp2: свързан към маса (GND)

- Inp3: оставен свободен или свързан към маса (GND)

Активните състояния на входовете са следните:

- inpPower: при отпадане на захранващото напрежение

- Inp1: свързан към маса (GND)

- Inp2: оставен свободен или свързан към +5…+15V

- Inp3: свързан към +5…+15V

Системата започва известяване ако поне един от входовете премине в активно състоянние и продължава докато всички входове отново се върнат в нормално състояние. Изключение прави входа за захранването inpPower, който инициира еднократно известяване при всяка смяна на състоянието си.

Известяването протича по следния начин: системата набира първия номер Num1, изчаква Dly1 секунди, след което прекъсва връзката и набира Num2, изчаква Dly2 секунди, прекъсва връзката и набира Num3, изчаква Dly3 секунди и прекъсва връзката. Следва закъснение от 60сек. и ако все още има активни входове цикълът се повтаря. Проверката на условията е в началото на цикъла на набиране, което означава, че веднъж започнал, цикълът се изпълнява докрай независимо от условията.

Ако за даден номер е въведено закъснение 0сек, то този номер ще може да изпълнява команди (ако е num1 или num2), но няма да бъде набиран по време на известяването.

Приемане на команди

GSMControl може да приема 6 команди от потребител, чийто мобилен номер е регистриран в системата като num1 или num2. Разграничаването на отделните команди става чрез броя на поредните позвънявания от регистрирания номер. Команда 1 се изпълнява при едно позвъняване, команда 2 – при 2 позвънявания и т.н. Всяко позвъняване към системата се приема за поредно ако е постъпило в рамките на 30сек. след края на предходното позвъняване. Например ако искаме да изпълним команда 2 трябва да наберем системата и след като тя ни затвори веднага да я наберем втори път, преди да са изтекли 20сек (трябва да се има предвид забавянето на мобилната мрежа!). В следващите 30сек системата следи дали ще постъпи ново позвъняване и ако няма такова изпълнява команда 2.

Информация за състоянието на системата

Ако сте регистриран в ситемата потребител (мобилния Ви номер е записан като num1 или num2) можете да получите информация за състоянието на GSMControl като я набирате и следите времето, за което тя Ви затваря. Можете да следите 5 параметъра, които могат да приемат две състояния. Отново избирането на определен параметър се прави чрез различен брой поредни позвънявания. След всяко позвъняване, системата или затваря веднага (в зависимост от мрежата могат да се получат забавяния до 4 сек. от началото на сигнал “свободно”, който чувате в слушалката) или забавя затварянето с 10 сек. При всички положения ще успеете да разграничите двата отговора, които по-надолу за улеснение ще наричаме “кратък” и “дълъг”. Трябва да внимавате много с получаването на информацията за параметрите, т.к. системата ще изпълни и съответната команда. Ако искате да получите информация за всички параметри без да се изпълнява команда, трябва да направите 7 (или повече) поредни позвънявания.

Описание на командите и параметрите

Брой

Позв.

Команди Кратък отговор Дълъг отговор
1 Разрешава набирането Системата е захранена Отпаднало захранване
2 Включва релето за 10сек. и пак го изключва Нямало е нарушена зона Имало е нарушена зона
3 Включва релето Релето е изключено Релето е включено
4 Забранява набирането Винаги кратък ---
5 Забранява/разрешава набирането на num2 и num3 Забранено е набирането на num2 и num3 Разрешено е набирането на num2 и num3
6 Забранява/разрешава на num2 да издава команди Забранено е на num2 да издава команди Разрешено е на num2 да издава команди

Команда 1 разрешава на системата да известява при условията, описани по-горе. Всъщност това разрешение се получава и от всяка друга команда, с изключение на команда 4, която го забранява. От отговора на тази команда можете да разберете състоянието на захранването в момента на позвъняването.

Команда 2 се използва за резетиране на апаратура, чието захранване е свързано през нормално затворените контакти на релето. Релето се задейства за 10сек, което е достатъчно за резетиране на всяка апаратура. От отговора на тази команда разбирате причината за последното известяване – дали то е било заради нарушена зона (inp1, inp2, inp3) или заради промяна в състоянието на захранването.

Команда 3 включва релето за постоянно (докато то не бъде изключено с команда 2). Отговора показва текущото състояние на релето.

Команда 4 забранява известяването при каквито и да е условия докато не се разреши отново с команда 1. Отговора на тази команда е винаги кратък.

Команда 5 алтернативно разрешава или забранява набирането на num2 и num3 по време на известяването. От отговора на командата можете да разберете дали тези два номера ще бъдат набирани или не.

Команда 6 алтернативно разрешава или забранява на num2 да издава команди. Отговора показва моментния статут на num2.

При всяко набиране на системата от num1 или num2, временно (за 30сек.) се забранява известяването и светодиода изгасва. Това е с цел да се осигури безпроблемно приемане на командите. След изтичане на 30сек. от последното, входящо за системата позвъняване, известяването отново се разрешава и светодиода отново започва да мига (освен ако не е зададена команда 4, която забранява известяването).

Повечето от командите дават отговор за параметъра, който самите те променят. Особено трябва да се внимава с командите 3, 5 и 6. При тях отговора показва текущото състояние на съответния параметър, което ще се окаже точно противоположното на това, което той ще приеме след изпълнението на командата. Например ако направите 6 поредни набирания (команда 6) и получите кратък отговор, това означава, че num2 не може да издава команди. Ако искате това да не се променя трябва веднага след 6-тото позвъняване да направите още едно, което ще накара системата да изпълни празна команда. В противен случай изпълнението на команда 6 ще разреши на num2 да издава команди, което е точно обратното на отговора, който сме получили.

При приемане на позвъняване от нерегистриран номер, системата разпада връзката без да променя състоянието на параметрите.

Инсталация на системата

Свържете входовете според логиката, която искате да изпълнява Вашата система. Входовете, които не се използват трябва да са в пасивно състояние. След като направите необходимите настройки на GSM-a, изключете го и го свържете към куплунга на системата. Свържете акумулаторната батерия (12V) към клемите +12V и GND. Светодиода премигва няколко пъти и GSM-а се включва автоматично. След като бъде регистриран от мобилната мрежа, на дисплея му се изписва броя на рестартиранията на системата. По този начин можете да разберете ако имате някакъв проблем по захранването. След кратко закъснение дисплея се изчиства и светодиода започва да мига с честота 1 път/сек. Това е индикация, че системата е активна и има разрешение за набиране. Ако включвате системата за първи път или сте променяли параметрите в SIM картата, трябва да изпълните функция Setup както е описано по-горе. Подайте захранване на клемите, обозначени като “~15V”. Можете да ползвате източник на право (18…20VDC) или променливо (15…18VAC) напрежение, който да осигурява поне 0.75А ток. Системата ще регистрира промяна на захранващото напрежение и ще започне известяване. Проверете и останалите входове, които ще ползвате. С това теста на системата е завършен.

Следва схема на свързване на GSM-а, акумулатора и захранването. Ако ползвате право напрежение за захранване обърнете внимание на поляритета при клемите обозначени с '~15V'. Ако не го спазите, системата винаги ще смята, че има отпаднало захранване.

В следващата версия на GSMControl R2.2 могат да се управляват независимо две релета. Вида и подредбата на командите може да се променя в зависимост от специфичните изисквания на потребителя.

 

За повече подробности: mlab МАЙМУНКА mail ТОЧКА bg

Към началната страница...